شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

بررسی روش‌های قیمت‌گذاری در گوگل ادز
شناسه پست: 1242
بازدید: 61

فهرست مطالب

مروری بر روش های قیمت گذاری در گوگل ادز + راهنمای انتخاب مناسب ترین روش

بررسی روش‌های قیمت‌گذاری در گوگل ادز

خب، این کار یعنی قیمت‌گذاری روی کلمات کلیدی. به طور کلی ما 2 استراتژی (روش) قیمت‌گذاری روی کلمات داریم که عبارتند از:

  • قیمت‌گذاری دستی (Manual bidding strategy)
  • قیمت‌گذاری اتوماتیک (Automated bid strategy)

در ادامه این مقاله هر دوی این روش‌ها را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

در ادامه این مقاله هر دوی این روش‌ها را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

قیمت‌گذاری دستی کلمات کلیدی (Manual bidding strategy)

با این استراتژی می توانید به صورت دستی قیمت هر کلمه را تعیین کنید. به این ترتیب شما بیشترین کنترل را روی هزینه کلمات کلیدی خود خواهید داشت.

البته برای شروع باید قیمت پایه را در نظر بگیرید (مثلا 0.04 درهم). بهتر است قیمت پایه خود را به حداقل برسانید. از آنجایی که گوگل هنوز نتوانسته امتیاز کیفیت شما را ارزیابی کند، انتخاب قیمت بالا چندان بهینه نخواهد بود.

مثلاً می‌توانیم قیمت یک کلمه را 1 درهم قرار دهیم، اما پس از تعیین یک نتیجه کیفی، متوجه می‌شویم که همان نتیجه را 0.2 درهم می‌گیریم. به همین دلیل بهتر است با قیمت پایین شروع کنید. سپس، هنگامی که کمپین ما راه اندازی شد، می توانیم قیمت هر کلمه را هر زمان که بخواهیم تغییر دهیم.

ما معمولا از این روش قیمت گذاری برای شروع به کار مشتریان خود استفاده می کنیم. زیرا کنترل کامل هزینه ها را خواهیم داشت. همچنین توصیه می کنم برای شروع از این روش قیمت گذاری استفاده کنید.

البته اگر از این روش استفاده می کنید باید دائماً هزینه کلمات کلیدی خود را بررسی کنید. زیرا قیمت ها دائماً در حال تغییر هستند و گاهی اوقات ممکن است حتی بتوانید تبلیغ خود را روی کلمه کلیدی با قیمت کمتر قرار دهید. گاهی اوقات ممکن است کلمه کلیدی شما حداقل مقدار مورد نیاز برای نمایش (زیر قیمت پیشنهادی صفحه اول) را نداشته باشد، در این صورت باید قیمت کلمه کلیدی را افزایش دهید.

البته اگر این استراتژی را انتخاب کنید، گوگل ادز استفاده از CPC بهبود یافته را پیشنهاد می کند. با انتخاب این گزینه، گوگل علاوه بر اینکه می تواند به صورت دستی قیمت تمامی کلمات را تعیین کند، به شما در دریافت قیمت های بهتر نیز کمک می کند.

این استراتژی ترکیبی از روش های قیمت گذاری دستی و قیمت گذاری خودکار است. شما قیمت هر کلمه کلیدی را مشخص می کنید (مناقصه دستی)، اما به گوگل اجازه می دهید قیمت کلمات کلیدی را تغییر دهد تا بالاترین نرخ تبدیل (مناقصه خودکار) را به دست آورد تا به حداکثر مشتری نهایی (نرخ تبدیل) برسد.

البته برای استفاده از این روش قیمت گذاری باید نرخ تبدیل کمپین خود را فعال کنید. 

برای آشنایی بیشتر با نرخ تبدیل، حتما مقاله 

Automatic

قیمت‌گذاری اتوماتیک کلمات کلیدی (Automated bidding strategy)

گاهی اوقات نمی توانید برای قدردانی از هر کلمه صبر کنید! خبر خوب این است که Google Ads روش های قیمت گذاری جذابی را در اختیار شما قرار داده است. البته این روش ها علاوه بر شوخی، ویژگی های منحصر به فردی را در اختیار شما قرار می دهند که با استفاده از آنها می توانید نتایج بسیار جالبی از تبلیغات خود بگیرید.

تنها کاری که در اینجا باید انجام دهید این است که به گوگل بگویید هدف تبلیغاتی شما چیست، روی صندلی خود بنشینید و سپس همه چیز را به گوگل بسپارید!

سیستم گوگل ادز اطلاعات اولیه را از شما می گیرد و سپس با استفاده از یادگیری ماشینی و الگوریتم های هوشمند سعی می کند قیمت کلمات را طوری تنظیم کند که به بهینه ترین حالت به نتیجه دلخواه برسید.

البته گوگل به زمان نیاز دارد تا هزینه های شما را به بهترین نحو تنظیم کند و ممکن است در ابتدا هزینه های شما چندان بهینه نباشد!

بنابراین اگر می‌خواهید از استراتژی‌های خودکار استفاده کنید، باید به گوگل فرصتی بدهید تا کمپین شما را در طول زمان بهینه کند. گاهی اوقات گوگل ممکن است حتی به 1 هفته زمان نیاز داشته باشد. انواع مختلفی از استراتژی های اتوماسیون وجود دارد که می توانیم با توجه به نیاز خود انتخاب کنیم. در ادامه به توضیح مختصری از هر یک از این روش ها می پردازیم.

به این معنا که Google Ads بر روی کلمات کلیدی تمرکز می کند که احتمال بیشتری برای تبدیل ورودی به مشتریان نهایی دارند، در حالی که به طور متوسط ​​تقریباً به اندازه ای که شما مشخص کرده اید هزینه می کند. البته گاهی اوقات گوگل می تواند بیش از قیمت تبلیغ شما هزینه کند، اما همیشه سعی می کند هزینه هر کلیک را به CPA تبلیغ شما نزدیک کند.

حداکثر رساندن تعداد تبدیل (Maximize conversion bidding)

در این روش هوشمند، گوگل قیمت‌ کلمات کلیدی شما را به گونه‌ای تنظیم می‌کند تا با توجه به بودجه روزانه، به بالاترین نرخ تبدیل برسید.

لبته لازمه استفاده از این روش، این است که ابتدا دریافت نرخ تبدیل را برای کمپین خود فعال کنید. در نتیجه این کار، گوگل سعی می‌کند تمرکز هزینه‌های شما را روی کلماتی بگذارد که منجر به فروش در سایت شما شده‌اند. در واقع، گوگل با تحلیل آماری و با توجه به سابقه کمپین شما، نتیجه می‌گیرد که چه کلماتی فروش بیشتری برای شما داشته‌اند.

به خاطر داشته باشید که در این روش قیمت‌گذاری، گوگل سعی می‌کند تا کل بودجه روزانه شما را مصرف کند. بنابراین اگر میزان مصرف شما تا قبل استفاده از این روش، کمتر از سقف بودجه روزانه شما بود، از اینکه گوگل کل بودجه روزانه شما را مصرف کرده است، متعجب نشوید.

دو روش قیمت‌گذاری دیگر که در حال حاضر گوگل ادز غیر فعال کرده!

در گوگل ادز تقریباً هر روز شاهد تغییراتی هستیم. گاهی این تغییرات کلی‌ و اساسی هستند. در ادامه، دو روش قیمت‌گذاری که اخیراً در گوگل ادز غیر فعال شده‌اند را بررسی می‌کنیم. شاید روزی دوباره امکان استفاده از آن‌ها فراهم شد!

 

هدفگیری مکان صفحه (Target search page location bidding)

به این ترتیب گوگل قیمت کلمات شما را تنظیم می کند (افزایش یا کاهش می دهد) تا تبلیغ شما بالاتر از نتایج طبیعی یا در صفحه اول گوگل نمایش داده شود.

در صورت انتخاب این روش، قیمت های شما در عرض چند دقیقه تا چند ساعت به روز می شود. علاوه بر این، سرعت کلمات شما در طول روز بارها و بارها تغییر خواهد کرد. به طور کلی، می توانید روی یکی از گزینه های زیر تمرکز کنید:

تبلیغ شما در بالای صفحه اول نمایش داده می شود
تبلیغ خود را در هر نقطه از صفحه اصلی نمایش دهید
یکی از گزینه های بالا را انتخاب کنید، گوگل بر این اساس قیمت کلمات شما را تعیین می کند. البته این روش قیمت گذاری فقط برای کمپین های مستقر در شبکه جستجوی گوگل اعمال می شود. گوگل تضمین نمی کند که تبلیغ شما بالا نشان داده شود! فقط برای رسیدن به هدفت تلاش کنی

همچنین به خاطر داشته باشید که لینک 1 لزوما منجر به فروش نمی شود. در واقع مهم است که بدانید قیمت آن برای شما چقدر است.

 

هدفگیری کسب رتبه بهتر (Target outranking share bidding)

یکی از روش های قیمت گذاری که به شما کمک می کند تبلیغ خود را بالاتر از سایت رقیب خود نمایش دهید! در واقع شما دامنه رقیب خود را به گوگل می دهید و از آنها می خواهید قیمت کلمات را تخمین بزنند (افزایش یا کاهش دهند) تا تبلیغ شما بالاتر از رقیب شما باشد. البته می توانید سقف هزینه را نیز تعیین کنید.

به عنوان مثال، به گوگل بگویید تا 3 درهم به ازای هر کلمه پرداخت کند و اگر برای پیشی گرفتن از رقیب خود نیاز به افزایش قیمت دارید، قیمت را افزایش ندهید.

این روش قیمت گذاری فقط برای کمپین های مستقر در شبکه جستجوی Google اعمال می شود. علاوه بر این، شما می توانید تنها 1 رقیب (دامنه) را هدف قرار دهید و تبلیغ خود را بالای آن نشان دهید. در این صورت گوگل سعی می کند تبلیغ شما را بالاتر از تبلیغ در سایت هدف شما نشان دهد.

به خاطر داشته باشید که این استراتژی برای قرار دادن تبلیغ شما در یک لینک خاص نیست. بلکه هدف این است که تبلیغ خود را بالاتر از تبلیغ رقیب خود قرار دهید. حالا جایگاه تبلیغاتی رقیب شما مهم نیست.

نکته بسیار مهم دیگر این است که اگرچه گوگل سعی می کند تبلیغ شما را بالاتر از رقیب شما رتبه بندی کند، اما رتبه بندی کیفیت تبلیغ شما همچنان نقش تعیین کننده تری در رتبه بندی تبلیغ شما دارد.

به یاد داشته باشید که گوگل به بیش از 1 روز زمان نیاز دارد تا قیمت کلمات شما را به روز کند. البته ممکن است ۷ روز طول بکشد تا بهترین نتیجه را بگیرید و بتوانید تغییرات را لمس کنید. بنابراین ممکن است ۱ هفته طول بکشد تا گوگل شما را راضی کند!

کدام استراتژی قیمت گذاری برای ما بهترین است؟
دوستان عزیز تلاش من این بود که ساده ترین روش های قیمت گذاری موجود در گوگل ادز را به شما معرفی کنم. امیدوارم موضوعات این فصل برای شما خیلی پیچیده نباشد.

اما شاید سوالی که در حال حاضر به ذهن شما خطور کند این است که کدام یک از این استراتژی ها برای شما بهترین است؟ خوب، در مورد استراتژی های قیمت گذاری دستی، کار تا حد زیادی روشن است. این روش تقریبا برای همه مناسب است. مخصوصاً کسانی که بودجه محدودی دارند یا می خواهند بر قیمت کلامشان تسلط کامل داشته باشند.

5 دلیل مهم برای شکست تبلیغات کلیکی گوگل را شناسایی کنید

اما وضعیت برای استراتژی‌های اتوماتیک شاید کمی پیچیده‌تر باشد و ندانید کدام روش را انتخاب کنید. البته اصلاً نگران نباشید. زیرا در جدولی که برای شما آماده کرده‌ام، می‌توانید به راحتی همه این روش‌ها را با هم مقایسه کنید و ببینید کدامشان باتوجه به هدفی که دارید، مناسب‌تر هستند.